Fakty i mity na temat noszenia soczewek kontaktowych
Noszenie soczewek kontaktowych jest bardzo popularne. Osoby, które jeszcze się na to nie zdecydowały, wcześniej szukają informacji w internecie. Niestety, nie wszystkie z nich są prawdziwe. Dlatego przedstawiamy najczęstsze fakty i mity na temat soczewek kontaktowych.
Soczewki kontaktowe nie mogą być noszone przez osoby z astygmatyzmem
MIT. Astygmatyzm jest wadą wzroku, która występuje u osób posiadających gałkę oczną o nieregularnych wymiarach. W efekcie światło nie może zostać skupione na siatkówce. Zamiast tego ulega rozproszeniu. Powoduje to rozproszenie obrazu. Osoby z astygmatyzmem mogą nosić szkła kontaktowe. Istnieje dla nich specjalna linia. W swojej ofercie ma ją m.in. Acuvue.
Soczewki Acuvue na astygmatyzm wykorzystują kilka technologii (m.in. zintegrowanej łzy), dzięki którym noszenie szkieł kontaktowych jest wygodne i zapewnia prawidłowe widzenie. Dodatkowo można przy ich pomocy korygować krótkowzroczność lub dalekowzroczność.
Soczewki kontaktowe trzeba zawsze zdejmować na noc
MIT. Zwykle jest tak, że soczewki kontaktowe zdejmuje się przed położeniem się spać i zakłada je ponownie rano. Jednak istnieją szkła, które można nosić w różnym trybie. Także ciągłym, czyli bez ściągania. Są one wykonane ze specjalnych materiałów, które zapewniają oku odpowiednie nawilżenie przez bardzo długi czas.
Soczewki trzeba codziennie wymieniać na nowe
MIT. Soczewki kontaktowe nie muszą być codziennie wymieniane na nowe. Acuvue w swojej ofercie posiada szkła dwutygodniowe lub miesięczne, które można użytkować przez cały ten czas. Jest to wygodna opcja, wybierana przez wiele osób. Dostępne są także soczewki jednodniowe i tylko one wymagają tego, aby codziennie otwierać nowe opakowanie.
Soczewki kontaktowe wymagają starannej pielęgnacji
FAKT. O soczewki kontaktowe trzeba należycie dbać. Zachowanie odpowiedniej higieny zmniejsza ryzyko infekcji oraz pozwala im spełniać swoją funkcję. Do czyszczenia szkieł kontaktowych służą specjalne płyny. Zabroniona jest pielęgnacja przy pomocy samej wody.
Nie wszyscy mogą stosować soczewki kontaktowe
FAKT. Mimo że soczewki kontaktowe są bardzo komfortowe i chętnie wybierane, nie każdy może je nosić. Przeciwwskazaniami są: zespół suchego oka, alergia, cukrzyca oraz stany zapalne w obrębie gałki ocznej. Również niektóre zaburzenia gospodarki hormonalnej (głównie ze strony tarczycy) mogą utrudniać ich noszenie z powodu nadmiernego przesuszenia oka.
Soczewki kontaktowe mogą zmieniać kolor oczu
FAKT. Istnieją specjalne soczewki kontaktowe, które są barwione na różne kolory. Dzięki temu możliwa jest zmiana naturalnej barwy oczu lub jej podkreślenie. Można kupić szkła niebieskie, piwne, brązowe, szare, a nawet czarne.
Istnieje coś takiego, jak nietolerancja soczewek kontaktowych
FAKT. Nietolerancja soczewek kontaktowych jest reakcją organizmu, która uniemożliwia noszenie szkieł kontaktowych. Można ją rozpoznać po charakterystycznych objawach: nadmierne łzawienie oczu, skurcze powiek, zaczerwienienie spojówek.