Reklamy
Aktualności Inspiracja

Inspiracja: Leszek Czarnecki. Jak zaczynał swoją karierę przedsiębiorcy?

Leszek Czarnecki to dziś nie tylko jeden z najbogatszych Polaków, ale i przedsiębiorca, który właściwie od 0 stworzył potężną grupę kapitałową. Swoją przygodę z biznesem zaczynał jako instruktor pływania, a dziś jego majątek wycenia się na 6,33 miliarda złotych.

Czarnecki zaczynał od zawodowego nurkowania

Leszek Czarnecki zaczął swoją przygodę z biznesem jako instruktor nurkowania. W latach 80. powołał do życia swoją pierwszą firmę (właściwie rok: 1986), która specjalizowała się w wymagających pracach podwodnych. To właśnie młodzieńcza pasja do eksploatacji pchnęła Czarneckiego na głębokie wody i pozwoliła mu się spełnić zawodowo.

Czarnecki z czasem powołał do życia Europejski Fundusz Leasingowy – podmiot, który zagwarantował mu ogólnopolski sukces, a zyski z EFL stały się inkubatorem do powoływania kolejnych spółek (EFL sprzedał ostatecznie dopiero po 10 latach na czym zarobił niespełna 1 miliard złotych). Czarnecki zasiadał na stanowisku prezesa Credit Agricole Polska, a także Polbanku [1]. Zajmował także czołowe posady w Towarzystwie Ubezpieczeniowym Europa.

Po sprzedaży EFL Czarnecki uruchomił grupę kapitałową Getin Holding, która jest dziś jego drugim największym biznesem. Wartość Getin Holding po wydzieleniu tego podmiotu ze struktur Getin Noble Bank [2] szacuje się na 1,5 miliarda złotych (Noble Bank to już odpowiednio 4,8 miliarda złotych).

Poza Getin Noble Bank i Getin Holding, na jego portfel składają się również:

  • Open Finance o wartości 280 milionów złotych,
  • Idea Bank o wartości 2,2 miliardów złotych,
  • LC Corp o wartości 900 milionów,
  • MW Trade o wartości 142 milionów złotych.

Czarnecki jest także właścicielem funduszu powierniczego [słownik: co to fundusz powierniczy?] Open TFI, a także firm doradczych Home Broker, Tax Care, podmiotów specjalizujących się w obsłudze leasingowej klientów indywidualnych i biznesowych (m.in. Getin i i Idea Leasing). Przedsiębiorca zarządza też kompleksem handlowo-mieszkaniowym Sky Tower we Wrocławiu.

Poza karierą zawodową, Czarnecki może pochwalić się doktoratem z ekonomii, którego bronił na początku lat 90. we Wrocławiu.

– –

Za źródłami:

[1] pl.Wikipedia.org, Leszek Czarnecki

[2] Forbes, czerwiec 2015 r., Co ze swoim biznesem zrobi Leszek Czarnecki, str. 32-34.

Reklamy