Inspiracja

5 pomysłów na biznes w branży motoryzacyjnej

Po polskich drogach jeździ coraz większa liczba samochodów. Poszukując pomysłu na dochodowy biznes i interesując się branżą motoryzacyjną, warto spróbować połączyć obie rzeczy. Co można zaoferować zmotoryzowanym i na tym zarobić?

 

Mobilna myjnia parowa

Ten biznes przede wszystkim nie wymaga uzyskiwania jakichkolwiek zezwoleń wodno-prawnych, a inwestycja bardzo szybko się zwraca. Jest też tańszym rozwiązaniem niż myjnia stacjonarna, gdyż nie wymaga znalezienia odpowiedniego lokalu oraz jego aranżacji i tworzenia systemów kanalizacji oraz odpływu. Co więcej, jako, że myjnia parowa jest przyjazna dla środowiska (wykorzystuje suchą parę pod wysokim ciśnieniem, a więc oszczędza wodę), na jej zakup można otrzymać dofinansowanie z programów unijnych lub z Urzędu Pracy – na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Istnieje też możliwość wzięcia sprzętu w leasing lub skorzystania z systemu franczyzowego.

 

Wypożyczalnia samochodów osobowych

Dobrze opracowany biznesplan to podstawa sukcesu przy uruchamianiu wypożyczalni samochodów osobowych. Musimy się skupić przede wszystkim na zróżnicowaniu oferty, tak aby proponowane auta odpowiadały potrzebom i możliwościom finansowym różnych klientów. Na przykład, jeden pojazd w celach turystycznych, jeden weselny, inny dla biznesmenów, kolejny dostawczy, a jeszcze inny na rodzinne wycieczki itp. Na początek można zacząć od małej floty – np. 3-5 pojazdów i sukcesywnie ją zwiększać. Samochody warto wziąć w leasing. Siedzibę firmy najlepiej zlokalizować w pobliżu hotelu, dworca autobusowego lub kolejowego itp. Na start będzie nam potrzebne ok. 500 tys. zł.

 

Czyszczenie, pranie i konserwacja tapicerki samochodowej

Codziennie tapicerka samochodowa jest poddawana działaniu wielu czynników zanieczyszczających, w tym kurzu i brudu. Przy dłuższym użytkowaniu, w końcu przychodzi czas na jej wypranie. Nie każdy jednak posiada odpowiedni sprzęt, który pozwoli przywrócić jej dawną świeżość. Coraz więcej osób zleca te niewdzięczne zadanie profesjonalistom.

Jeśli szukasz dochodowego zajęcia, to właśnie czyszczenie, pranie i konserwacja tapicerki samochodowej może okazać się strzałem w dziesiątkę. Co będzie ci potrzebne? Przede wszystkim urządzenia czyszcząco-piorące, które kosztują 1000-3500 zł oraz środki piorące przeznaczone do tego typu porządków. Zwłaszcza przyda się karcher.

 

Szycie pokrowców na fotele samochodowe

O takim biznesie w branży samochodowej powinny pomyśleć zawodowe krawcowe. Uruchamiając działalność w zakresie szycia pokrowców na fotele samochodowe niezbędne będzie wcześniejsze rozeznanie w modelach aut. Warto wyspecjalizować się w konkretnych markach i zadbać o wysokiej jakości materiały np. alcantra, bawełna, welur czy eco skóra. Można tworzyć pokrowce na tylne i przednie siedzenia, na siedziska, na zagłówki i podłokietniki w jednolitych kolorach lub spróbować różnych kombinacji i wzorów.

Warto, aby miały pokrowce solidne i wytrzymałe regulacje lędźwiowe. Ciekawym uzupełnieniem oferty mogą być pokrowce na dziecięce foteliki i siedziska. Potrzebna będzie też specjalna maszyna do szycia tapicerek oraz pomieszczenie na pracownię i magazyn.

 

Oklejanie aut

Jeśli jesteś grafikiem i przy okazji fanem motoryzacji, możesz obie dziedziny połączyć w dochodowy biznes jakim jest oklejanie aut. Popyt na tego typu usługi rośnie, bo coraz więcej firm, które posiadają własną flotę samochodową – marki odzieżowe, banki, kwiaciarnie, sklepy spożywcze, kluby fitness, chcą reklamować swoje produkty, oklejając maski, dachy i tylne klapy aut.

Większe wzięcie mają naklejki z folii niż malowanie ze względów praktycznych – folię łatwiej i szybciej zdjąć przy ewentualnej zmianie identyfikacji wizualnej marki. Aby rozpocząć biznes, będziesz potrzebować komputera ze specjalnym oprogramowaniem oraz maszynę do wydruku wielkoformatowego, inaczej solwentowego lub laserowego wydruku cyfrowego. Ewentualnie możesz nawiązać współpracę z lokalną drukarnią. Dobrze jest, abyś stworzył też katalog z proponowanymi grafikami.

 

Redakcja Proseed

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com