Reklamy
Inspiracja

Dobry pomysł na biznes to nie wszystko

Masz pasję, której poświęcasz mnóstwo czasu oraz energii i chcesz przerodzić w zarobki. Nawet masz pomysł, jak wyglądałby twój biznes. Świetnie. Wprawdzie posiadanie wizji własnej firmy to jedna z kluczowych kwestii, ale tak naprawdę zrobiłeś dopiero pierwszy krok do sukcesu.

 

Analiza pomysłu na własny biznes

 Nie da się zaprzeczyć – dobry pomysł na biznes stanowi podstawę do odniesienia sukcesu i zaistnienia w branży, którą chcemy zawojować. Ale od pomysłu do realizacji przedsięwzięcia, budowy wizerunku i silnej pozycji marki, a w końcu osiągania zysków droga jest bardzo długa i zawiła. Przede wszystkim na wstępnie musimy obiektywnie przyjrzeć się swojemu pomysłowi i ocenić, czy ma on w ogóle rację bytu. Istotne jest to, czy oferujesz produkt niszowy, czy też będziemy chcieli przebić konkurencję, oferując produkty lepszej jakości i w bardziej przystępnych cenach. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy produkt lub usługa, którą chcemy zaoferować będzie przydatna, pomoże innym rozwiązać konkretny problem, ułatwi im życie, czy będą skłonni zapłacić za nasz pomysł. Jeśli odpowiedzi będą twierdzące, czeka nas jeszcze pytanie dotyczące celów, jakie chcemy osiągnąć w związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej. Jeśli nie potrafimy sami skrytykować swojego pomysłu na biznes, warto poprosić o analizę zaufaną osobę. Gdy analiza wykaże, że istnieje zapotrzebowanie na produkt czy usługę, które chcemy wprowadzić na rynek, możemy zacząć myśleć o sfinalizowaniu marzeń.

 

Dobry biznesplan

Niecierpliwość i chęć jak najszybszego zarabiania na pomyśle na własną firmę, często sprawiają, że idziemy na żywioł i ruszamy z biznesem bez uprzedniego dopracowania szczegółów. Wierzymy, że nasz pomysł jest tak dobry, że klienci sami się znajdą, a dzięki temu, że będą zadowoleni z naszych usług, z pewnością wieść o naszej firmie szybko się rozniesie i zadziała poczta pantoflowa, czyli tzw. marketing szeptany. Jednak przy takim podejściu, szybko wpadniemy, ale w problemy (głównie finansowe). Ważne jest też to, skąd zdobędziemy kapitał potrzebny do uruchomienia własnej firmy. Może wystarczą nasze oszczędności, a może trzeba będzie sięgnąć po kredyt w banku, dotację unijną czy szukać wsparcia lub partnera biznesowego wśród krewnych, znajomych itp. Nie może zabraknąć nam też biznesplanu – dobrego biznesplanu, w którym uwzględnimy nie tylko wizję i misję naszej firmy, analizę jej potencjału, opis grupy docelowej itp. Musi się w nim znaleźć kosztorys zawierający wykaz środków, które potrzebujemy na start, szacunkowe koszty operacyjne (wydatki na bieżącą działalność firmy) oraz prognozę finansową, czyli wyliczenia tego, ile i po jakiej cenie zamierzamy sprzedawać oraz tego, jakie minimalne zyski musi przynosić firma, aby mogła funkcjonować.

 

Zanim ruszymy z własnym biznesem, musimy zadbać o jego odpowiednią reklamę oraz stworzenie strony internetowej.

Reklamy