Reklamy
Inspiracja

Pomysł na biznes – carving, czyli dekoracje z owoców i warzyw na zamówienie

Głowa pełna pomysłów, zmysł artystyczny i umiejętne posługiwanie się nożami w celu nadawania niebagatelnych kształtów owocom i warzywom – tyle wystarczy, aby założyć własną firmę. Carving, bo o tym mowa, może być dla ciebie przepustką do świata biznesu. Jak założyć własną firmę oferującą nietypowe dekoracje?

 

Potencjał biznesowy carvingu

Historia carvingu, czyli sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach, która pozwala tworzyć niesamowite dekoracje będące samodzielną ozdobą na stół lub urozmaiceniem konkretnej potrawy, sięga VII wieku naszej ery. Choć ojczyzną nietypowych wycinanek są Chiny, to najmocniej ta dziedzina rozwija się w Tajlandii, gdzie odpowiednie umiejętności nabywa się już od 11 r.ż. W Polsce carving dopiero raczkuje – pierwsze tego rodzaju usługi zaczęły funkcjonować około 10 lat temu. Róże z cukinii, kalarepy lub buraka, marchewkowa szyszka, sowa z melona czy arbuz z motywem pary młodej – dzieł, jakie można stworzyć przy pomocy jedynie warzyw i owoców oraz odpowiednich noży, jest całe mnóstwo. Dzięki oryginalnym kształtom i całej palecie kolorów, potrawy czy całe stoły ozdobione rzeźbami carvingowymi nabierają niecodziennego, bardzo wyszukanego stylu.

Najważniejsza inwestycja – azjatyckie noże

Aby nabyć odpowiednią wiedzę i umiejętności za zakresu sztuki tworzenia dekoracji z warzyw i owoców, możesz wybrać się na kurs carvingu. Wybierając szkołę, upewnij się, że posiada ona odpowiednie uprawnienia do prowadzenia takich szkoleń. Taką gwarancję daje m.in. Rekomendacja Stowarzyszenia Polska Grupa Carvingowa. Koszt takiego kursu uzależniony jest od jego poziomu – zwykle dzielą się na szkolenia podstawowe oraz zaawansowane. Zwykle jest to wydatek rzędu 400-1000 zł. Pod okiem profesjonalnych instruktorów możesz nauczyć się jednej lub nawet trzech technik tworzenia ozdób z owoców i warzyw – europejskiej, tajskiej oraz chińskiej, w której królują wzory 3D. Możesz też podjąć samodzielną naukę z pomocą filmów instruktażowych i publikacji, które znajdziesz w internecie czy też poradników zawierających płyty CD z kursami. Na pracownię możesz zaaranżować własną kuchnię. Niezbędnym wydatkiem będą noże, w tym w kształcie liter U i V. Możesz zainwestować w profesjonalny zestaw do carvingu zawierający m.in. nóż azjatycki oraz tajski, wycinarki w różnych kształtach, nóż okrągły, obieraczkę, noże karbowane itp. Alternatywnie możesz zakupić ostre i umożliwiające wycinanie różnorodnych wzorów wysokiej jakości noże ceramiczne. Potrzebna będzie też łyżka do wydrążania miąższu oraz drewniane deski. Do przechowywania dekoracji przyda się chłodnia lub spora lodówka, która będzie służyć wyłącznie w tym celu. Aby dekoracja zachowała się w dobrym stanie, warto używać benzoesanu sodu.

Carving – gdzie to się sprawdzi?

Największe grono klientów Twoich usług carvingowych stanowią osoby i firmy organizujące wesele, komunie, biznesowe spotkania, bankiety, bale oraz innego typu imprezy okolicznościowe (urodziny, rocznice itp.). Na początek możesz oferować swoje usługi wśród rodziny i znajomych. Przyda się też portfolio, które będzie zbiorem dekoracji, jakie dotychczas udało ci się przygotować. Potwierdzi ono twoje umiejętności. Nie zapomnij o stronie internetowej, na której możesz zamieszczać nie tylko zdjęcia swoich dzieł, ale np. filmiki instruktażowe oraz ulotkach i plakatach. Za swoje rzeźby możesz otrzymać od 50 zł do nawet kilkuset złotych – wszystko zależy od stopnia trudności wykonania oraz użytych produktów.

Reklamy