Reklamy
Inspiracja

Pomysł na biznes – instruktor pływania

Mówi się, że na naukę pływania nigdy nie jest za późno. Uczą się dzieci, młodzież i dorośli. Na pływalnię uczęszczają osoby przechodzące rehabilitację po urazie lub operacji, a także kobiety w ciąży, które chcą utrzymać dobrą formę w tym ważnym dla nich okresie. Jeśli posiadasz doskonałe umiejętności pływackie, to mogą one okazać się świetnym sposobem na zarabianie pieniędzy. Spróbuj swoich sił jako instruktor pływania.

 

Instruktor pływania a odpowiednie uprawnienia

Aby móc założyć własny biznes i prowadzić działalność gospodarczą jako instruktor pływania czy też w postaci np. szkoły pływania, niezbędne jest posiadanie odpowiednich uprawnień zawodowych. Takie możesz zdobyć jeszcze w trakcie studiów na Akademii Wychowania Fizycznego. Inny sposób to specjalne kursy na instruktora pływania. Prowadzi je m.in. Polska Akademia Sportu, która pozwala zdobyć legitymację instruktorską honorowaną w krajach Unii Europejskiej, oraz Polskie Centrum Rekreacji Ruchowej.

Klienci i sprzęt do pływania

Ważnym elementem Twojego pomysłu na biznes jest ustalenie grona klientów, którym będziesz oferował lekcje pływania. Możesz skupić się wyłącznie na dzieciach i młodzieży. Jednak pamiętaj o zastosowaniu podziału na grupy w różnych kategoriach wiekowych, np. dla maluszków, dla dzieci między 3 a 5 r. ż., dla starszaków oraz młodzieży. Jeśli myślisz o naukach dla niemowląt, możesz dołączyć do Polskiego Stowarzyszenia Pływania Niemowląt. Dobrze jest też stworzyć grupę dla osób, które w ogóle nie potrafią pływać, a do tego mają problemy z przełamaniem strachu przed wodą. W tym przypadku sprawdzą się indywidualne zajęcia, w których będziesz mógł całą uwagę poświęcić kursantowi. Atrakcyjną propozycję mogą okazać się nauki pływania dla całych rodzin. Najlepiej, aby oferta umożliwiała indywidualne lekcje dla jednej rodziny. Inną ciekawą opcją mogą być np. intensywne kursy weekendowe dla pracujących, gdzie zajęcia będą wypadać w sobotę oraz niedzielę i trwać 2 godziny. Potrzebne będą ci też odpowiednie narzędzia do pracy, czyli deski pływackie, przyrządy wypornościowe itp. Kolejna sprawa – wynajem torów, brodzika itp. Zorientuj się, jakie warunki najmu obowiązują w okolicznych pływalniach, umów się na spotkanie z dyrektorem danej placówki i ustal szczegóły współpracy.

Reklama nieodzowny element biznesu

Reklama, chwytliwa ulotka czy baner to podstawa zdobywania klientów. Możesz zrobić szkic ulotki samodzielnie lub zlecić to profesjonalnemu grafikowi (popytaj wśród znajomych, rodziny może znają dobrego i taniego grafika). Rozwieś informacje o nauce pływania na okolicznych basenach. Aby zdobyć klientów wśród dzieci i młodzieży, możesz przygotować ulotki i rozprowadzać je po przedszkolach, szkołach podstawowych czy liceach. Pamiętaj, aby uzgodnić taką promocję z dyrekcją placówki. Warto też pomyśleć o stronie internetowej reklamujacej twoje nauki pływania oraz profilu w mediach społecznościowych. Ciekawym sposobem promocji może być filmik prezentujący twoje umiejętności czy sposób prowadzenia zajęć.

Wysokość miesięcznego wynagrodzenia instruktora pływania jest uzależniona od stawek, jakie będziesz oferować. Średnio wynoszą one od 15 do 40 zł za godzinę i są uzależnione m.in. od formy lekcji – indywidualne czy grupowe, wieku kursantów – dzieci czy dorośli, kosztów wynajmu torów na pływalni itd.). Weź pod uwagę, że co pewien czas będziesz musiał wymieniać sprzęt pływacki, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Zaletą tego biznesu jest brak konieczności posiadania biura.

Reklamy