Reklamy
Inspiracja

Slow Life, czyli jak w dzisiejszym szybkim świecie żyć powoli?

Dzisiejszy świat zmusza nas do szybkiego życia w wiecznej pogoni za karierą i realizowaniem marzeń. Czy w codziennym zabieganiu można zwolnić tempo? Wkraczająca na salony moda na Slow Life udowadnia, że nie tylko można, ale przede wszystkim warto przedefiniować swoje życiowe wartości.

 

 

Slow Life to odpowiedź na obecny pęd, w którym dni zlewają się w jeden. Żyjąc w systemie praca-dom, przestajemy zauważać rzeczy, które nadają życiu smaku i barwy. Slow Life uczy nas delektować się codziennością i zmusza nas do zastanowienia się nad poprawą jej jakości.

 

Żyj tu i teraz

Slow Life uczy nas, by wsłuchać się w swój wewnętrzny głos i określić, co jest dla nas naprawdę ważne. Swoją energię powinniśmy skupić nie tylko na realizowaniu wyznaczonych celów, lecz przede wszystkim na kontemplowaniu codzienności. Ciągły pęd przeszkadza dostrzec piękno otaczającego Cię świata. Żyjąc tu i teraz nauczysz się celebrować chwile i zaczniesz czerpać radość z drobiazgów. To właśnie takie umiejętności wzbogacą Twoje życie, czyniąc je szczęśliwym.

 

Pielęgnuj relacje z bliskimi

Każdy członek rodziny ma własne obowiązki i zajęcia, którym się poświęca. W codziennym zabieganiu, pędząc do szkoły czy pracy, rzucamy sobie najwyżej kilka pojedynczych zdań. Ciężko znaleźć chwilę, by spokojnie usiąść i porozmawiać z bliskimi, jednak to właśnie dobre relacje z rodziną wymienia się wśród najważniejszych aspektów szczęśliwego życia. Postaraj się tak zorganizować czas swojej rodziny, by móc spędzać więcej chwil razem. Najlepiej wprowadzić tradycję jadania wspólnie przynajmniej jednego posiłku dziennie – pamiętajmy jednak, aby w tym czasie telewizor był wyłączony! To ma być okazja do porozmawiania o tym jak nam minął dzień, a także o tym, co nas cieszy i co zasmuca. Do przygotowywania takiego posiłku najlepiej zaangażować całą rodzinę – dzieci mogą np. nakrywać do stołu bądź obierać warzywa, podczas gdy dorośli skupią się na daniu głównym. Takie odprężające czynności w domowym gronie pozwolą zacieśnić więzi i wpłyną relaksująco na atmosferę.

 

Znajdź czas dla siebie

W codziennym zabieganiu znajdź jednak czas, żeby skupić się na sobie i swoich pragnieniach. Nawet jeśli oznacza to rzucenie wszystkiego i wzięcie długiej, gorącej kąpieli – tak, masz do tego prawo. Nie zaniedbuj odpoczynku po wysiłku, zarówno fizycznym, jak i psychicznym – musisz dbać o swoje ciało i umysł. Znajdź sobie wyciszające hobby i poświęcaj mu czas – mogą być to spacery, czytanie czy zwiedzanie muzeów. Ostrożnie dobieraj jednak towarzyszy takich zajęć – unikaj toksycznych relacji i ogranicz do minimum kontakt z ludźmi, którzy wywołują w Tobie irytację bądź zmęczenie. W zamian za to otaczaj się osobami, które działają na ciebie motywująco i dodają ci pozytywnej energii.

 

Bądź offline

W obecnych czasach ciężko nam jest oderwać się od ekranu komputera bądź od wyświetlacza telefonu. To narzędzia, które pozwalają nam na bezustanny dostęp do wiadomości z całego świata oraz na kontakt ze znajomymi, gdziekolwiek się znajdujemy. Spróbuj jednak spędzić urlop bez notorycznego sprawdzania skrzynki odbiorczej oraz bez dostępu do swojego konta na mediach społecznościowych. Zrozumiesz w ten sposób, jak wiele czasu i uwagi poświęcasz nieistotnym, wirtualnym sprawom oraz jak wiele napięcia wywołuje bezustanne bycie „pod telefonem”. Zobaczysz, że będzie to bardzo odświeżające doświadczenie!

 

Reklamy