Reklamy
JEREMIE

Zielona energia – pomysł na biznes

Joanna Katolik Solar Development

Solar Development to firma zajmująca się energią słoneczną w szczególności budową farm PV oraz instalacji BIPV . Powstała w połowie roku 2012 dzięki kredytowi w ramach JEREMIE. Firmę założyła i nią kieruje Joanna Katolik.

Jak mówi, energetyką zajmowała się od dawna, wcześniej była związana z energetyką konwencjonalną. Co doprowadziło ją do założenia własnej firmy? – Marzenia. Nowe innowacyjne technologie to moja pasja, a połączenie energetyki z budownictwem oraz piękną architekturą i OZE (odnawialnymi źródłami energii) to sama przyjemność. Nowe innowacyjne technologie były, są i będą moją pasją życiową.  A pasja życiowa w połączeniu z pracą to najlepsze, co można sobie sprezentować, aby być szczęśliwym, zadowolonym i czerpać z tego satysfakcję – mówi Joanna Katolik.

Przygodę z technologiami słonecznymi zaczynała od sprzedaży krzemu krystalicznego (polysiliconu). Z krzemu krystalicznego produkuje się odlewy-bloki , tnie się je laserowo na wafle z których powstają ogniwa słoneczne używane do produkcji modułów PV i BIPV  . Odbiorcami krzemu krystalicznego były chińskie firmy, które jednakże z czasem same zostały jednym z największych producentów tego materiału. Obecnie Chiny są liderem w produkcji wszelkich komponentów i materiałów dla fotowoltaiki i urządzeń dla energetyki słonecznej.

Firma Solar Development zajmuje się doradztwem, planowaniem, projektowaniem, budową i instalacją, a także serwisowaniem systemów fotowoltaicznych, dostawą komponentów do budowy farm słonecznych oraz komponentów do produkcji modułów PV i BIPV. Ten rodzaj działalności będzie kontynuowany. Joanna Katolik mówi – Będziemy oferować i promować w Polsce instalacje PV i  BIPV, które  mogą być traktowane przez inwestorów jako nowy materiał  budowlany i z powodzeniem może być stosowany na bardzo szeroką skalę nie tylko w nowo budowanym  „zielonym budownictwie” , „zero energetycznych budynkach”, „+ energetycznych”, „pasywnych”  ale w każdym istniejącym już budynku.

Po założeniu firmy w roku 2012, pani Joanna zaczęła szukać możliwości jej finansowania. Po kilku rozmowach w różnych instytucjach, trafiła do FM Banku. Dziś podkreśla doskonałą obsługę banku – W FM Banku byłam bardzo zadowolona z obsługi, brak biurokracji, kompetentny i miły personel, zaangażowanie się w projekt. Pracownicy wykazywali sporo zainteresowania i wsłuchiwali się w potrzeby klienta. To jest coś, co naprawdę wyróżnia FM Bank.

– Po złożeniu dokumentów w banku już po 3-4 dniach otrzymałam pozytywną odpowiedź i tak zaczęła się moja przygoda z własna firmą – opowiada pani Joanna. – Bank zweryfikował mój pomysł na biznes i otrzymałam kredyt, jako zabezpieczenie kredytu wystarczył weksel in blanco.

Mam nadzieję, że Bank Gospodarstwa Krajowego oraz banki współpracujące z BGK uruchomią wkrótce linie kredytowe lub leasing na PV, czyli na instalacje PV i BIPV – elektrownie fotowoltaiczne – duże i małe i Fotowoltaikę Zintegrowaną z Budownictwem BIPV – podkreśla.

Osobom, które chciałyby założyć własny biznes, radzi: – Nie bać się, że się nie uda i oczywiście przyjść z pomysłem do jednego z banków, które mają w ofercie kredyt z gwarancją JEREMIE. Naprawdę wystarczy trochę odwagi i można rozpocząć realizację swoich marzeń i planów związanych z firmą. Inicjatywa JEREMIE to bardzo dobry projekt, który w wymierny sposób pomógł wielu polskim przedsiębiorcom na starcie.

Więcej informacji na temat inicjatywy JEREMIE znajdziecie Państwo na stronie www.jeremie.com.pl.

 

jeremie-logotypy-dolny-slask

 

Reklamy