Inspiracja

5 pomysłów na kobiecy biznes osiedlowy

bezpieczniej-jak-w-banku

Zawsze chciałaś być sobie szefem, ale przed uruchomieniem własnego biznesu wstrzymywało cię przekonanie, że to wymaga zbyt dużych nakładów? Tymczasem przede wszystkim trzeba mieć niestandardowy pomysł lub znaleźć niszę w okolicy, w której mieszkasz. Oto 5 propozycji biznesu osiedlowego, który może uruchomić kobieta.

Konsultacje dietetyczne i treningowe 

Ta forma biznesu jest dobra zarówno dla początkujących dietetyków i trenerów personalnych, którzy ze względu na małe doświadczenie mają problemy ze znalezieniem pracy w dużej sieci fitness, jak i kobiet, które interesują się zdrowym trybem życia i chętnie poszerzyłyby swoją wiedzę oraz kompetencję o specjalistyczne szkolenie. Konsultacje dietetyczne i treningowe może też zaoferować mama – instruktorka, która ze względu na urodzenie dziecka wypadła z czynnego prowadzenia zajęć fitness. Odpowiednie kursy z certyfikatem potwierdzającym kompetencje można zrobić na terenie całego kraju. Są prowadzone w systemie weekendowym, tygodniowym czy w formie szkolenia jedno- lub dwudniowego i kosztują od 100 do ok. 3000 zł. Jeśli skończyłaś kurs instruktora fitness, możesz wynająć salkę w pobliskiej szkole i spróbować organizować zajęcia dla mieszkanek danego osiedla i okolic. W przypadku konsultacji dietetycznych możesz umawiać się z klientkami we własnym gabinecie (możesz zaadaptować jeden ze swoich pokoi lub wynająć małe biuro).

 

Fryzjer tylko dla dzieci

 Jeśli bawisz się w domowego fryzjera i lubisz dzieci, warto wykorzystać to do stworzenia niszowego biznesu. Takim niewątpliwie są usługi fryzjerskie wyłącznie dla dzieci. Wcale nie musisz od razu otwierać zakładu fryzjerskiego. Zacznij od zakupienia profesjonalnych narzędzi i wizyt domowych. Prześledź trendy w Internecie nie tylko dotyczące popularnych cięć, ale i fryzur dla maluchów. Wybierz się na kurs fryzjerski – cena zależy od stopnia zaawansowania (podstawowe zaczynają się od ok. 1000 zł). Małej klienteli szukaj na pobliskim placu zabaw, w osiedlowym przedszkolu, wrzucaj ulotki do skrzynek itp.

 

Sprzedaż ręcznie projektowanych kartek i zaproszeń okolicznościowych

Moda na ręcznie projektowane kartki i zaproszenia okolicznościowe nie słabnie, a wręcz przeciwnie. Coraz więcej Polaków chce wręczyć rodzinie i znajomym unikatowe, małe dzieła sztuki, które będą podkreślać wyjątkowość chwili (np. ślub, chrzciny, 18 urodziny itp.). Co więcej, hand made nie wymaga specjalistycznych kursów, a nawet spędzania wielu godzin poza domem (docenisz to zwłaszcza będąc mamą). To czego potrzebujesz to wysokiej jakości materiały i niczym nieograniczona kreatywność – wypracuj własny styl. Możesz zainteresować znajomych, wrzucając swoje wyroby na Facebooka i skorzystać z tzw. poczty pantoflowej. Z czasem możesz pomyśleć o uruchomieniu strony internetowej i e-sklepu. Dobrym miejcem do promocji biznesu będą serwisy typy marketplace, czyli platformy, na których spotykają się osoby tworzące oryginalne rzeczy z konsumentami zainteresowanymi nietypowymi produktami czy usługami.

 

Sprzątanie mieszkań

Będą Ci potrzebne środki czystości, odkurzacz, mopy, szczotki, wiadro, ściereczki oraz ubranie robocze, ewentualnie inne mniejsze sprzęty. W sumie na start może być potrzebne ok. 3-5 tys. zł. Do tego mogą pojawić się miesięczne wydatki związane z uzupełnianiem środków, które się skończyły. Jednak te wydatki zależą od ilości zleceń. Możesz realizować jednorazowe zamówienia lub oferować regularne porządki w całym mieszkaniu bądź skupić się na konkretnych zadaniach, np. odkurzanie antyalergiczne i pranie tapicerek, dywanów itp. Pamiętaj, aby skupić się na jakości i solidności usług.

 

Torty okolicznościowe

Lubisz piec, a każde twoje ciasto spotyka się z zachwytem gości? Spróbuj podbić podniebienia mieszkańców twojego osiedla i okolic tortami okolicznościowymi. Na wypieki z naturalnych składników zawsze będzie popyt. Potrzebne będzie ci miejsce do spotkań z klientami, którzy przedstawią własną wizję słodkości na wybraną okazję (chrzest, komunia, wieczór panieński, 50-te urodziny itp.). Możesz wybrać opcję – klient kupuje składniki we własnym zakresie lub ty zajmujesz się pieczeniem od A do Z. Ważne jest, abyś dowiedziała się jak najwięcej szczegółów o obdarowywanym – wówczas będziesz mogła stworzyć spersonalizowany tort, np. dla fana siatkówki – piłkę lub boisko do gry wraz z siatką i zawodnikami. Możesz piec tradycyjne torty, postawić na styl angielski, hawajski czy amerykański. W przypadku wynajmu lokalu, warto wybrać miejsce, gdzie już wcześniej był prowadzony biznes gastronomiczny – będzie on już dostosowany do wymagań sanepidu.

Pomysł na kobiecy biznes osiedlowy warto oprzeć na swoich zainteresowaniach, umiejętnościach, możliwościach finansowych i zasobowych (pomieszczenie na siedzibę, sprzęt, narzędzia itp.), ale również zgodnie z zapotrzebowaniem okolicy. Najlepiej uruchomić działalność na własnym osiedlu – najlepiej widzimy, czego brakuje, kto mógłby być naszym klientem, jak rozpromować biznes itp.

 

Redakcja Proseed

Komentarze