Adam, pracodawca, chce wynegocjować u Rafała – przedstawiciela operatora komórkowego, jeszcze niższe opłaty za połączenia telefoniczne. Rafał niedawno znacznie obniżył firmie Adama stawki i zapowiedział, że więcej nie może tego zrobić. Adam, właściciel firmy zatrudniającej 20 pracowników, pomyślał, co mógłby zrobić, aby umożliwić Rafałowi obniżenie stawek. Zaproponował, że zrezygnuje ze zniżek przy zakupie aparatów telefonicznych – pracownicy mają swoje upodobania co do marki i rodzaju aparatu, więc zwykle mają własne telefony. Adam może negocjować z Rafałem 8 kwestii, które nazwano w tabeli od A do H. Przygotowując się do negocjacji, Adam wypisał w tabeli możliwe zmienne będące przedmiotem negocjacji. Zapisał ich obecny poziom (status quo) oraz swój wynik optymalny i granicę ustępstw w odniesieniu do każdej z nich. To samo zrobił, przewidując cele negocjacyjne i granice ustępstw Rafała (to ostatnie było najtrudniejsze do przewidzenia).

To tylko fragment artykułu z 34. numeru magazynu „Proseed”. Aby uzyskać pełny dostęp do unikalnych treści miesięcznika, zamów subskrypcję na proseedmag.pl/subskrypcja.

Wolisz słuchać? Pobierz Proseed Audio #34 za jedyne 9,90 zł. Chcesz sprawdzić jakość, zanim zapłacisz? Zapisz się na darmowy newsletter i otrzymuj co miesiąc bezpłatne wydanie „Proseed”. Fot. powyżej: Freedigitalphotos.net, autor: Ambro.

Zobacz również